Eksploatacja złóż to proces wydobywania minerałów. Nieodłącznie wiąże się z szeregiem czynności, w skład którego wchodzi między innymi ocena opłacalności pozyskiwania danego surowca, szacowanie wielkości zbioru czy sporządzanie raportów z przeprowadzanych badań oraz przebiegu prac. Realizowana jest przez zakład górniczy z wykorzystaniem wybranych metod wyłącznie na przeznaczonym do tego terenie. Zdarza się jednak, że skutki prac sięgają tereny nieobjęte działaniami, należące do osób trzecich.
Szkody górnicze klasyfikuje się jako kategorię uszkodzeń, powstałych na skutek działań wykonywanych przez dany zakład górniczy. Są to głównie uszkodzenia ścian, dachów, nawierzchni czy całych instalacji, do których zalicza się między innymi pęknięcia, zapadliska czy uskoki. Mogą być to również różnorodne odkształcenia oraz deformacje terenu, a także zmiany poziomu wód gruntowych.
Do szkód górniczych zalicza się między innymi uszkodzenia:
- budynków na powierzchni ziemi
- budynków pod powierzchnią ziemi
- całych gruntów, w tym także pól uprawnych
Co dzieje się w przypadku wyrządzenia szkody górniczej?
Do naprawy powstałych szkód górniczych zobowiązany jest dany zakład górniczy. Następstwem może być wypłacenie odszkodowania lub też przywrócenie pierwotnego stanu danego obiektu. Decyzja dotycząca formy uzyskania rekompensaty leży po stronie osoby poszkodowanej.
Zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia szkód górniczych
Aby zapobiegać powstawaniu szkód górniczych, podejmowany jest szereg zabiegów. Są to między innymi przeprowadzane badania, które pozwalają na jak najbardziej rzetelną ocenę ryzyka wystąpienia szkód górniczych. Do dysponowania zbiorem informacji na temat stanu oraz granic poszczególnego terenu powołane są odpowiednie jednostki administracyjne, a także specjalnie utworzone bazy geodezyjnych map poglądowych.
Informacje o ryzyku wystąpienia szkód górniczych na danym obszarze będą przydatne również w przypadku chęci nabycia gruntu, dlatego warto zapoznać się z nimi jeszcze przed zakupem.