Zanim zostanie wbita pierwsza łopata rozpoczynająca kopanie fundamentów, inwestorzy muszą przejść nierzadko długi i żmudny proces dopełniania odpowiednich formalności i kompletowania dokumentacji dotyczących pozwoleń budowlanych. W tym artykule przybliżymy temat badania gruntu przed budową domu. Opowiemy, na co zwrócić uwagę i dlaczego krok ten jest tak ważny dla powodzenia całej inwestycji.
Badanie gruntu – na czym polega?
Sporządzenie ekspertyzy działki jest obecnie wymagane przed rozpoczęciem budowy domu. Aby przeprowadzić podstawowe badanie gruntu, wystarczy wykonać kilka odwiertów na głębokość około 3-5 metrów. Pozwalają one na określenie kluczowych parametrów terenu, które są niezbędne do prawidłowego zaprojektowania budynku.
Dzięki badaniu geotechnicznemu otrzymujemy bowiem odpowiedzi na kluczowe pytania:
- Jaka jest głębokość wód gruntowych i jak będzie się ona zmieniać w czasie?
- Czy grunt jest nośny?
- Jakie jest ryzyko zanieczyszczenia podłoża gruntowego?
- Jak przeprowadzić ewentualne odwodnienie działki, które miejsce będzie najlepsze do wykopania studni czy założenia przydomowej oczyszczalni?
- Jakie parametry konstrukcyjne powinien mieć dom i jakie fundamenty dobrać?
Należy zwrócić uwagę na odpowiednie uprawnienia osoby wykonującej badania geotechniczne gruntu. W Polsce ekspertyzę tę może wykonać geolog, jeżeli mowa o budynkach I i II kategorii geotechnicznej. Jeżeli inwestycja kwalifikuje się do III kategorii, zlecenie może wykonać wyłącznie geotechnik. W obu przypadkach warto postawić na specjalistę z rozległą wiedzą i doświadczeniem, ponieważ to od jego osądu będzie zależało późniejsze bezpieczeństwo podczas budowy i użytkowania domu.
Dlaczego badanie gruntu jest tak istotne?
Przeprowadzenie rzetelnej ekspertyzy pozwoli uniknąć problemów takich jak wilgoć w domu, pękające sufity czy ściany, a nawet utrata stabilności całego budynku. Koszty ewentualnych napraw tak dużych usterek sięgałyby kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto więc przed budową zainwestować w badanie gruntu przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy pomogą w odpowiednim dostosowaniu projektu do warunków panujących na działce.