
Zdarza się, że w związku z prowadzonymi pracami wydobywczymi, dochodzi do pewnego rodzaju zniszczeń. Profesjonalna nomenklatura prawna określa je jako szkody wyrządzone ruchem zakładu górniczego. Są to wszelkiego rodzaju straty związane z wyrządzone w obiektach budowlanych lub urządzeniach wskutek deformacji warstwy gruntu, wynikającej z prowadzonych prac w kopalni. Oczywistym jest, że zniszczone obiekty i urządzenia muszą zostać naprawione w postaci odpowiedniego odszkodowania. W tym artykule dowiedzą się Państwo więcej na temat likwidacji strat wywołanych działalnością wydobywczą – zapraszamy!
Na czym polega likwidacja szkód górniczych?
Zakres oraz formę usuwania ich skutków szczegółowo określa Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów oraz Ministrów: Finansów, Gospodarki Komunalnej, Hutnictwa i Górnictwa z dnia 30 maja 1952 r. w sprawie usuwania niektórych skutków szkód górniczych.
Należy jednak pamiętać, że straty, jakie ponieśli właściciele inwestycji znajdujących się nieopodal kopalni, mogą być bardzo różne. Pokrzywdzony ma dwie możliwości likwidacji zniszczeń: ubieganie się o wypłatę świadczenia lub przywrócenie nieruchomości do stanu, w jakim znajdowała się przed ich powstaniem. Dlatego do każdej sprawy należy podchodzić indywidualnie i dopasować rodzaj roszczeń do rozmiarów zniszczeń.
Pierwszym rozwiązaniem, jakie umożliwia prawo polskie jest postępowanie polubowne. Oznacza ono złożenie przez pokrzywdzonego wniosku o odszkodowanie do kopalni, która ma 30 dni na rozpatrzenie pisma. We wniosku należy zawrzeć wszystkie informacje dotyczące tego, czy ubiegamy się o wypłatę świadczenia, czy naprawę skutków działalności wydobywczej w związku z likwidacją strat. Dokument musi także określać wartość powstałych strat oraz zakres świadczenia. W momencie, gdy kopalnia pozytywnie rozpatrzy wniosek, sprawa kończy się polubownym zawarciem ugody. W przypadku decyzji negatywnej lub braku odpowiedzi, pokrzywdzony ma prawo do dochodzenia swoich praw w postępowaniu sądowym.
W przypadku zgłoszenia sprawy do sądu, zakres likwidacji zniszczeń górniczych będzie rozpatrywany przez sąd cywilny. Ze względu na to jednak, że dokładne oszacowanie strat wymaga fachowej wiedzy, warto poprosić o pomoc prawników kancelarii, specjalizujących się w tego typu sprawach.