
Stworzenie własnego domu jest marzeniem wielu z nas. Nierzadko jednak okazuje się, że początkowo zaplanowana inwestycja trwa latami i przysparza mnóstwo kłopotów. Jak szybko wybudować dom, który będzie nie tylko piękny, ale także funkcjonalny? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym przedstawimy podstawowe zasady pozwalające na błyskawiczną realizację inwestycji.
Szybka budowa domu na wyciągnięcie ręki
Po pierwsze musimy zadbać o niezbędne formalności dotyczące samej działki. Potrzebne będą wymagane pozwolenia, sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także uzyskanie kredytu w banku. Wszystkie te czynności mogą nam zająć maksymalnie dwa miesiące, oczywiście przy odpowiedniej organizacji. Warto wykonać je jesienią lub zimą, aby podczas samej budowy uniknąć problemów związanych z warunkami atmosferycznymi.
Kolejnym etapem jest projekt. Możemy skorzystać z usług architektów lub zdecydować się na gotowy projekt. Dzięki niemu można z łatwością uniknąć pomyłek i błędów, które opóźniają dalszy proces realizacji obiektu. Wybór doświadczonej i polecanej ekipy jest równie ważny. Niekompetentni fachowcy mogą przysporzyć wielu problemów, a przede wszystkim opóźnień w budowie. Warto wybierać więc sprawdzonych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem i odpowiednimi referencjami. Sprawdzi się tutaj także przedsiębiorstwo oferujące kompleksowe usługi generalnego wykonawcy. Dzięki temu całość prac, od projektu, aż po wykończenie, realizowana będzie wyłącznie przez jedną firmę, co znacząco wpływa na szybkość realizacji.
Jeśli jednak zdecydujemy się na zaangażowanie kilku osobnych przedsiębiorstw, nie wolno nam zapomnieć odpowiedniej logistyce. Płynność dostaw materiałów, zsynchronizowane wizyty poszczególnych fachowców oraz zamówienie nieco większej ilości materiałów pozwolą zapewnić maksymalnie szybką budowę. Czas prac zależeć będzie także od rodzaju technologii, w jakiej chcemy, aby powstał nasz dom. Obiekty szkieletowe lub z bali pozwalają na najszybszą realizację, która może zostać zakończona nawet w 3 miesiące. Szybkość prac w przypadku technologii szkieletowej polega głównie na montażu elementów, które łączone są ze sobą gwoździami oraz specjalnymi łącznikami. Niewielki ciężar konstrukcji pozwala także na wykonanie lżejszego, a co za tym idzie również tańszego fundamentu.
W przypadku tradycyjnych domów murowanych należy liczyć się z nieco wydłużonym czasem prac, który może wynieść od roku wzwyż.