Podczas badania gruntu na potrzeby budownictwa nadziemnego i podziemnego konieczne jest podjęcie szeregu czynności i dokonania niezbędnych analiz. Specjalista opracowuje je w formie opisowej oraz graficznej. Co powinna zawierać prawidłowa dokumentacja geologiczna i do jakich celów się ją wykorzystuje?
Informacje zawarte w dokumentacji geologicznej
Badania te zlecane są w przypadku planowana zabudowy gruntów. W dokumentacji geologicznej zawarte są informacje niezbędne do prawidłowego wykonania budynków mieszkalnych czy komercyjnych, takie jak szczegółowy opis danego terenu, jego charakterystyka oraz morfologia, a także analizy na temat warunków gruntowych i wodnych.
Część graficzna dokumentacji geologicznej powinna natomiast zawierać mapkę lokalizacyjną terenu, mapę dokumentacyjną oraz mapę warunków geologiczno-inżynierskich. Każda z nich powinna być opatrzona legendą objaśniającą symbole oraz zawierać tabele z parametrami geotechnicznymi.
Dodatkowo dokumentacja geologiczna powinna zawierać także prognozy dotyczące wpływu planowanych obiektów na środowisko naturalne. Konieczne jest również zawarcie opisu procesów geodynamicznych, które dzieli się na trzy grupy:
- Procesy niezależne od człowieka, to jest takie, które toczą się bez względu na to, czy na danym terenie powstaną budynki, czy też nie, na przykład ruchy tektoniczne, sejsmika, przepływy i odpływy. Zadaniem ludzi jest przeciwdziałanie ich negatywnym skutkom.
- Procesy, które mogą zostać uruchomione bądź przyśpieszone przez działalność człowieka, takie jak powstawanie osuwisk czy zmiany poziomu wód gruntowych powstające na skutek działalności inżynierskiej.
- Procesy nieodłącznie towarzyszące działalności człowieka, do których zaliczyć można osuszenia terenów, odprężenie gruntów i skał przy wykopach.
Sporządzoną dokumentację geologiczną należy zatwierdzić urzędowo. To istotny dokument, na podstawie którego podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące przyszłej inwestycji, takie jak dobór odpowiednich technik konstrukcyjnych. Warto więc powierzyć wykonanie badań i analiz doświadczonym specjalistom z zakresu i geofizyki.